ΑνακοινώσειςΕυρωπαϊκά προγράμματα

Εβδομάδα φιλοξενίας Erasmus+ SmS

Την εβδομάδα 1-6 Μαϊου το σχολείο μας φιλοξένησε επισκέπτες – 30 μαθητές και 8 εκπαιδευτικούς- από 3 ευρωπαϊκές χώρες, την Ισπανία, τη Νορβηγία και την Πολωνία,  στο πλαίσιο του Erasmus +.  Τα σχολεία των επισκεπτών είναι συνεργάτες μας από το 2019 στο  πρόγραμμα με τίτλο “Skilling me Softly-SmS”, με θέμα τις ήπιες δεξιότητες. Στην διάρκεια της πανδημίας όλες οι ομάδες εργάστηκαν μαζί από απόσταση σε διάφορες εργασίες και θέματα, που αφορούν στις ήπιες δεξιότητες, όπως η ενσυναίσθηση, η αυτοδιαχείριση και η αυτοβελτίωση.

Κατά την διάρκεια της ελληνικής εβδομάδας φιλοξενίας οι ομάδες συναντήθηκαν στην Καβάλα και ασχολήθηκαν με το ζήτημα της επικοινωνίας, που θεωρείται άλλωστε μια βασική ήπια δεξιότητα. Έτσι, όλοι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν τις διάφορες μορφές επικοινωνίας συμμετέχοντας σε  ποικίλες δραστηριότητες. Πιο συγκεκριμένα, το πρόγραμμα περιλάμβανε: δύο μέρες εργασιών στο σχολείο με παρουσιάσεις (γραπτές και προφορικές), με ομιλίες (τύπου Τed talks), με χρήση της μεθόδου Pecha – Kucha αλλά και δημιουργία ψηφιακών posters. Επίσης, ένα πρωινό περιήγησης στην πόλη, όπου οι φιλοξενούμενοι  με οδηγούς τους Έλληνες μαθητές, γνώρισαν τόσο τη σύγχρονη εικόνα της πόλης μας όσο και την ιστορία της παίρνοντας μέρος στην δραστηριότητα “Catch the city vibes” ( Πιάστε τον ρυθμό της πόλης). Επιπλέον, μία εθελοντική δράση καθαρισμού της παραλίας της Καλαμίτσας και τέλος, μια ημέρα περιήγησης στα ιστορικά μνημεία του Νομού μας, τους Φίλιππους και το Βαπτιστήριο της Λυδίας, με ξεναγούς για άλλη μία φορά τους Έλληνες μαθητές.

Εκτός όμως από την ενασχόληση με τα εκπαιδευτικά θέματα, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία  να επισκεφθούν τα σπίτια των Ελλήνων συνεργατών τους, να γνωρίσουν την καθημερινότητα της ελληνικής οικογένειας, να διασκεδάσουν και να γευτούν την ελληνική κουζίνα. Δοκίμασαν διάφορα παραδοσιακά προϊόντα αλλά και τα χαρακτηριστικά φαγητά και γλυκίσματα της πόλης μας. Ενώ, από την άλλη οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να προσφέρουν και να εξασκηθούν στην τέχνη της επικοινωνίας και της φιλοξενίας.  Η 2η αυτή εβδομάδα φιλοξενίας, που διοργανώθηκε από το σχολείο μας με την συμμετοχή των εκπαιδευτικών, των μαθητών αλλά και των γονέων,  αποτέλεσε το επιστέγασμα της τρίχρονης ενεργούς δραστηριότητας του σχολείου μας στο πρόγραμμα Erasmus+ 2019-2022, η οποία αν και χαρακτηρίστηκε από τις πρωτόγνωρες συνθήκες της πανδημίας μας πρόσφερε τελικά  μοναδικές και αξέχαστε εμπειρίες.