ΑνακοινώσειςΕθνικά προγράμματαΕπισκέψεις/Εκδρομές

Εκπαιδευτική επίσκεψη στα Ιωάννινα

Από τις 21 έως τις 24 Απριλίου πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών της Γ΄τάξης στην πόλη των Ιωαννίνων, στο πλαίσιο προγράμματος Αγωγής Υγείας που υλοποιείται στο σχολείο μας.

Κατά τη διάρκεια της πρώτης μέρας της επίσκεψης μας, περιηγηθήκαμε στο κέντρο της πόλης των Ιωαννίνων και απολαύσαμε μία απογευματινή λίμνη στη λίμνη Παμβώτιδα. Δυστυχώς, δεν μπορέσαμε να επισκεφτούμε τον αρχαιολογικό χώρο της Δωδώνης, καθώς δεν το επέτρεψαν οι καιρικές συνθήκες.

Τη Δευτέρα, 21 Απριλίου, ξεκινήσαμε τη μέρα μας με επίσκεψη στο σπήλαιο του Περάματος, όπου θαυμάσαμε τα διαφορετικά είδη σταλαγμιτών και σταλακτιτών και τις γραφικές λίμνες στις οποίες καθρεφτίζονται οι σταλαγμίτες και σταλακτίτες. Στη συνέχεια, πήραμε τον δρόμο για την Άρτα και στην είσοδο της πόλης συναντήσαμε το ξακουστό γιοφύρι της Άρτας για το οποίο μιλήσαμε στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας με αφορμή το δημοτικό τραγούδι. Το απόγευμα, περιηγηθήκαμε και πάλι στο κέντρο της πόλης των Ιωαννίνων ενώ το βράδυ διασκεδάσαμε με φαγητό και ελληνική μουσική σε παραδοσιακό εστιατόριο της πόλης.

Την Τρίτη, 22 Απριλίου, επισκεφτήκαμε το μουσείο κέρινων ομοιωμάτων Βρέλλη και έπειτα επισκεφτήκαμε το τμήμα προσχολικής εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, όπου για μία ώρα μας δόθηκε η δυνατότητα να παρακολουθήσουμε ένα μάθημα του καθηγητή Θ.Θάνου με θέμα τη σχολική διαμεσολάβηση και πώς αυτή μπορεί να αξιοποιηθεί για την αντιμετώπιση θεμάτων σχολικής βίας και σχολικού εκφοβισμού. Να σημειωθεί πως το σχολείο μας έχει ενταχθεί από την αρχή της χρονιάς στο δίκτυο σχολείων σχολικής διαμεσολάβησης. Η μέρα μας ολοκληρώθηκε με επίσκεψη και βόλτα στο γραφικό νησάκι των Ιωαννίνων και επίσκεψη στο σπίτι-μουσείο του Αλή-Πασά.

Την τελευταία μέρα, πριν την επιστροφή μας στην Καβάλα, σταματήσαμε στο Μέτσοβο και απολαύσαμε τόσο τις φυσικές ομορφιές του αλλά και τα εξαιρετικά εκθέματα στην Πινακοθήκη.

Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί

Αβραάμ Σκούρτας, Αλεξάνδρα Γερακίνη, Μαρία Κοτένογλου, Μυροφόρα Παπαδοπούλου