Mαθητικές εργασίες 2022-2023Άλλες εκδηλώσειςΑνακοινώσειςΕκδηλώσεις - Δραστηριότητες

To 6ο Γυμνάσιο στο Cosmopolis

Στο πλαίσιο του φεστιβάλ Cosmopolis, οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν με ιδιαίτερη χαρά στη δράση ” Κάθε κτίριο μια ιστορία στην πόλη”. Η παρουσίαση των εργασιών τους πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στις 28 και 29 Ιουλίου στον προαύλιο χώρο του 5ου Γυμνασίου Καβάλας στη συνοικία της Παναγίας

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές της α΄τάξης ασχολήθηκαν με τις καπναποθήκες της πόλης μας, οι μαθητές της β΄τάξης με το χώρο της Αντισάρας και οι μαθητές της γ΄με το εκκλησάκι που βρίσκεται στο σχολείο μας καθώς και με ένα κτίσμα στο χώρο του κλειστού της Καλαμίτσας. Μέσα από αυτή τη δράση οι μαθητές μας γνώρισαν καλύτερα κτίρια της πόλης μας, φτιάχνοντας για αυτά  αφίσες, πρωτοσέλιδα εφημερίδων, άρθρα, παρουσιάσεις, βίντεο και παιχνίδια.