28η ΟκτωβρίουΑνακοινώσεις

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Τετάρτη, 27 Οκρωβρίου 2021 γιορτάστηκε στο σχολείο μας όπως κάθε χρόνο η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940. Φέτος, η γιορτή ήταν διαφορετική και οι μαθητές όλων των τμημάτων, αφού διαβάστηκε ένα εισαγωγικό κείμενο για την προσφορά των Ελλήνων στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο,  εργάστηκαν σε ομάδες και ασχολήθηκαν με ποικίλες δραστηριότητες(ανάγνωση  εφημερίδας που είχαν  δημιουργήσει μαθητές της Γ΄τάξης και δημιουργία χρονογραμμής με τα κυριότερα ιστορικά γεγονότα της συμμετοχής στην Ελλάδα στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο και δραστηριότητες δημιουργικής γραφής όπως σύνταξη επιστολής, δημιουργία συννεφόλεξου και δημιουργία καρτών με συνθήματα εναντίον του φασιστικού καθεστώτος). Οι δημιουργίες όλων των τμημάτων καρφιτσώθηκαν στους πίνακες ανακοινώσεων.

Τα μηνύματα της γιορτής, που συνδύασε ιστορικά γεγονότα, λογοτεχνία και τη συνέντευξη που έδωσε σε μαθητές του σχολείου μας η κυρία Ούρτε Ευθυμιάδου, ήταν η αντίσταση στο ναζιστικό καθεστώς που έδειξαν αφανείς άνθρωποι και οι τραγικές συνέπειες του πολέμου που βίωσαν όλοι: νικητές και νικημένοι. Στο τέλος της γιορτής οι μαθητές όλων των τμημάτων πήραν μέρος σε ένα διαδικτυακό κουίζ στο οποίο νικητές αναδείχτηκαν οι μαθητές του Β1! Αξίζει να σημειωθεί ότι σε κάθε τμήμα υπεύθυνοι για την πραγματοποίηση όλων των δραστηριοτήτων ήταν όχι οι καθηγητές αλλά μαθητές. 13 μαθήτριες της Γ’ τάξης, τις οποίες ευχαριστούμε θερμά, ανέλαβαν τον ρόλο του συντονιστή και εμψύχωσαν τους μαθητές σε κάθε τους βήμα! Στο τέλος, πραγματοποιήθηκε η παράδοση της σημαίας, ο ορισμός σημαιοφόρων και παραστατών και η απονομή αριστείων και βραβείων.

Υπεύθυνες γιορτής: Μ.Ευθυμιάδου, Α.Γερακίνη