Β τάξηΔιδακτικές προτάσειςΕκπαιδευτικά προγράμματαΕυρωπαϊκά προγράμματα

Συνεργασία με το τμήμα Βιολογίας του ΑΠΘ

Σήμερα 23 Απριλίου 2024, μαθητές και μαθήτριες της Β τάξης του σχολείου μας, με πρωτοβουλία της καθηγήτριας Βιολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης Δρ. Ευαγγελίας Μιχαλούδη, είχαν την ευκαιρία να συνεργαστούν με το τμήμα Βιολογίας του Α.Π.Θ. στο πλαίσιο του προγράμματος Biodiversity Genomics Europe (BGE), για να διεξάγουν μια δράση επιστήμης των πολιτών (citizen science) με στόχο την παρακολούθηση της βιοποικιλότητας της περιοχής μας.

Η δράση ξεκίνησε στο χώρο του σχολείου με την ενημέρωση της ομάδας του σχολείου μας από την καθηγήτρια Βιολογίας του Α.Π.Θ.,  κα Ευαγγελία Μιχαλούδη, για την σημασία της βιοποικιλότητας και του περιβαλλοντικού DNA, όπως επίσης και για το πρόγραμμα της Γενωμικής καταγραφής της ευρωπαϊκής βιοποικιλότητας. Στη συνέχεια, ομάδα μαθητών και μαθητριών βρέθηκαν στο λιμάνι της Καβάλας για  τη συλλογή και το φιλτράρισμα νερού με την καθοδήγηση της κας Μιχαλούδη και της μεταδιδακτορικής ερευνήτριας, Δρ. Πολυξένης Κουρκουτμάνη με απώτερο στόχο την αποστολή των φίλτρων για αλληλούχιση eDNA, και την καταγραφή δεδομένων. Το επόμενο χρονικό διάστημα, οι μαθητές και οι μαθήτριες θα μπορέσουν να παρακολουθήσουν την πορεία των δειγμάτων τους και να μάθουν ποια είδη αναγνωρίστηκαν στη λεπτομερή εργαστηριακή εξέταση, συμπεριλαμβανομένων τυχόν ξενικών ειδών. Επιστρέφοντας στο σχολείο, η ομάδα, χρησιμοποιώντας τα μικροσκόπια του εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών, μελέτησε δείγμα του νερού από το λιμάνι, εντόπισε και αναγνώρισε είδη του ζωοπλαγκτού και εξοικειώθηκε με την χρήση DNA για την ταυτοποίηση ειδών.

Πρόκειται για μια εξαιρετική εκπαιδευτική δραστηριότητα που συνδυάζει την μάθηση με την ενεργή συμμετοχή στην επιστημονική έρευνα. Η δράση συμβάλλει στην ευαισθητοποίηση για την κρίση της βιοποικιλότητας, στην ενίσχυση της περιβαλλοντικής συνείδησης, και στην προώθηση της βιώσιμης ανάπτυξης. Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν, κος Γεωργιάδης Βασίλης, καθηγητής Βιολογίας  και η κα Ξουβερούδη Ευθυμία, καθηγήτρια Μαθηματικών, είχαν μια πολύτιμη εμπειρία.

Τα μέλη του 6ου Γυμνασίου, εκπαιδευτικοί και μαθητές, ευχαριστούν θερμά τις εκπροσώπους του ΑΠΘ για την εξαιρετική σημερινή συνεργασία και ανυπομονούν για την συνέχεια .

Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε στιγμιότυπα από την σημερινή μας δράση.