Επισκέψεις/ΕκδρομέςΣυνεκπαίδευση 6ο Γυμνάσιο και ΕΕΕΕΚ ΚαβάλαςΣυνεργασίες σχολείων

Δράση συνεκπαίδευσης- Περίπατος Απριλίου

Με μεγάλη χαρά το σχολείο μας πραγματοποίησε μία ακόμη κοινή δράση με το ΕΕΕΕΚ  Καβάλας, τον περίπατο του Απριλίου. Είχαμε την ευκαιρία να βρεθούμε για άλλη μια φορά όλοι μαζί και να επιβεβαιώσουμε την σημασία των δράσεων συνεκπαίδευσης.

Την Τετάρτη 10 Απρίλη, επισκεφθήκαμε, λοιπόν,  από κοινού τον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων. Εκτός από την εκπαιδευτική ξενάγηση που έγινε με ευθύνη των συναδέλφων εκπαιδευτικών, κας Κατσαβού και κας Μπήλιου, και την συμμετοχή στον ρόλο των ξεναγών εθελοντών μαθητών της Γ τάξης, στη συνέχεια διασκεδάσαμε όλοι μαζί στον χώρο του πάρκου και του αναψυκτηρίου.  Οι μαθητές είχαν ελεύθερο χρόνο για παιχνίδια και επίσης συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες , όπως οι αγώνες βόλει και ποδοσφαίρου, με φροντίδα των εκπαιδευτικών κου Παντελή, κου Γεωργιάδη και κας Ξουβερούδη. Επιπλέον, με μεγάλη επιτυχία, για άλλη μία φορά, διοργανώθηκε χορευτικό δρώμενο από τις συναδέλφους κα Β. Καϊπάκη (την γυμνάστρια του ΕΕΕΕΚ), κα Μ.Χατζηγιάνη και Σ.Κεσίσογλου.

.

Η εμπειρία μας στον χώρο των Φιλίππων, εκτός από την χαρά των νέων φιλιών αλλά και των παιχνιδιών, ήταν επίσης χρήσιμη γιατί μας έδωσε την εικόνα των περιορισμών προσβασιμότητας που υπάρχουν στον χώρο του αρχαίου θεάτρου. Μία εικόνα που αποφασίσαμε πως θα θέλαμε να ασχοληθούμε στο μέλλον για να αλλάξει.