Συνεκπαίδευση 6ου Γυμνασίου & ΕΕΕΕΚ Καβάλας

Με μεγάλη χαρά εγκαινιάζουμε το νέο αυτό χώρο στην ιστοσελίδα μας, όπου θα αποτυπώνονται ψηφιακά οι δράσεις του προγράμματος συνεκπαίδευσης που θα υλοποιήσουμε με το ΕΕΕΕΚ Καβάλας, το σχολικό έτος 2023-2024. Είναι ένα πρόγραμμα που εκφράζει τις συμπεριληπτικές αξίες που ασπάζονται από κοινού τα δύο σχολεία μας.

Λίγα λόγια για την συνεκπαίδευση.

Στο πλαίσιο την συνεκπαίδευσης των δύο σχολικών μονάδων, θα πραγματοποιηθούν κοινές δράσεις,  όπως είναι κοινοί σχολικοί περίπατοι/διδακτικές επισκέψεις,  διοργάνωση πολιτιστικών, αθλητικών δραστηριοτήτων και κοινωνικές δράσεις. Επιπλέον, θα αναπτυχθούν πρακτικές συμπερίληψης, οι οποίες θα περιλαμβάνουν την υλοποίηση  μαθημάτων με διαφοροποιημένη διδασκαλία  με  τη συμμετοχή  μαθητών/τριών σε διδακτικά αντικείμενα, τόσο σε τμήματα της τυπικής εκπαίδευσης, όσο και σε τμήματα της ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης και οι οποίες θα έχουν ως κοινό άξονα τα επαγγελματικά ενδιαφέροντα και τα εργαστήρια Γεωπονίας, Τροφίμων & Περιβάλλοντος και Τουριστικών Επαγγελμάτων του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Καβάλας.

Ακόμα, σχεδιάζονται δια ζώσης και εξ αποστάσεως δράσεις και διδακτικές επισκέψεις στα πλαίσια των αναλυτικών προγραμμάτων των δύο σχολείων, οι οποίες θα αφορούν ορισμένα τμήματα και τομείς επαγγελματικής εκπαίδευσης. Επίσης, θα υλοποιηθεί από κοινού ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο “ΣΥΝ-εκπαιδεύομαι, ΣΥΝ-εργάζομαι  ΣΥΝ-δέομαι”, το οποίο θα υλοποιήσουν ομάδες ορισμένων μαθητών/τριών και από τα δύο σχολεία. Επιπλέον, θα οργανωθούν κοινές δράσεις αλληλεπίδρασης και συνεργασίας μεταξύ των μελών των δύο Συλλόγων Διδασκόντων και συμμετοχή τους σε κοινά σχεδιασμένες και αποφασισμένες επιμορφωτικές δράσεις.

Τέλος, θα γίνει η αξιολόγηση του προγράμματος συνεκπαίδευσης  για να καθορισθούν τα επόμενα βήματα μας.

Δείτε εδώ την κοινή ανακοίνωση για την έναρξη της συνεκπαίδευσης.

Επισκεφτείτε και την ιστοσελίδα του ΕΕΕΕΚ Καβάλας με κλικ  εδώ.

Σύνδεσμοι αποτύπωσης των δράσεων  συνεκπαίδευσης

1η κοινή δράση – ΕΚΔΡΟΜΗ στο ΚΕΠΕΑ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ

2η κοινή δράση- Επιμόρφωση προσωπικού στις Α βοήθειες

Νοέμβριος, μήνας ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης στο σχολείο για το ζήτημα της αναπηρίας

3η κοινή δράση- 6 Δεκέμβρη 2023 ,όλοι μαζί στο σχολείο

4η κοινή δράση – 14 & 15 Δεκεμβρίου 2023 Εκδηλώσεις για την ενημέρωση του κοινού με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Οι απόψεις των εκπαιδευτικών, των μαθητών και των μαθητριών για την ημέρα συνεκπαίδευσης στο σχολείο μας

5η κοινή δράση: 15 Φεβρουαρίου 2024, ξανά όλοι μαζί στο σχολείο!

6η κοινή δράση : 14 Μαρτίου 2024, περίπατος στην Καλαμίτσα.

7η κοινή δράση: 10 Απρίλη 2024, περίπατος στους Φιλίππους.