Εκδηλώσεις - ΔραστηριότητεςΣυνεκπαίδευση 6ο Γυμνάσιο και ΕΕΕΕΚ ΚαβάλαςΣυνεργασίες σχολείων

15 Φεβρουαρίου 2024, 2η ημέρα συνεκπαίδευσης 6ου και ΕΕΕΕΚ Καβάλας

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της συνεκπαίδευσης, μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας επισκέφθηκαν το ΕΕΕΕΚ Καβάλας. την Πέμπτη 15/02/2024. Μέσα σε πνεύμα χαράς και ενθουσιασμού, οι συμμετέχοντες των δύο σχολείων μοιράστηκαν τις σχολικές ώρες της ημέρας.

Με την φροντίδα του προσωπικού του ΕΕΕΕΚ, όλα τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε δραστηριότητες ενδυνάμωσης της ομάδας, να μοιραστούν τις απόψεις τους για την φιλία, να πάρουν μέρος σε αγώνα γεωπονίας, να φτιάξουν μπισκότα σουσαμιού, να παίξουν επιδαπέδια παιχνίδια στην αυλή και άλλα στο γυμναστήριο. Η μέρα περιλάμβανε, επίσης, ανταλλαγή δώρων. Δωρίσαμε στους οικοδεσπότες 50 βιβλία, προσφορά των μαθητών μας,   και μας προσφέρθηκαν υπέροχες γλάστρες με λουλούδια, που πλέον κοσμούν το σχολείο μας. Στο τέλος, οι μαθήτριες και οι μαθητές μας συζήτησαν με τους εκπαιδευτικούς και το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό του ΕΕΕΕΚ. για τα χαρακτηριστικά της εργασίας σε σχολείο ειδικής εκπαίδευσης.

Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να πάρετε μια μικρή γεύση από τις δραστηριότητες της ημέρας.