ΑνακοινώσειςΔιδακτικές προτάσεις

Δειγματική διδασκαλία

Την Τρίτη 8 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας δειγματική διδασκαλία, στο πλαίσιο της διδασκαλίας των φιλολογικών μαθημάτων. Υπεύθυνη για τη δειγματική διδασκαλία, την οποία παρακολούθησαν οι φιλόλογοι του σχολείου, ήταν η εκπαιδευτικός του σχολείο μας Αλεξάνδρα Γερακίνη, κλάδου ΠΕ02.

Κατά τη διάρκεια της διδασκαλίας επιδιώχτηκε οι μαθητές:

1. Να διαβάσουν- έστω και μέσα από αποσπάσματα-ένα βιβλίο εφηβικής λογοτεχνίας, τους Ξυπόλητους ήρωες της Α.Μητσιάλη
  2. Να συγκρίνουν ένα πραγματικό-ιστορικό  πρόσωπο  όπως είναι η Άννα Φρανκ με ένα πρόσωπο της μυθοπλασίας όπως είναι η Αλέγκρα.
  3. Να εντοπίζουν τη συναισθηματική κατάσταση των ηρώων, αξιοποιώντας στοιχεία του κειμένου.
  4. Να προβληματιστούν για τις αλλαγές που έχουν φέρει τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
  5. Να αφηγούνται μία ιστορία, ακολουθώντας τους κανόνες και τις συμβάσεις του μέσου που χρησιμοποιούν(στην προκειμένη περίπτωση του Instagram).
  6. Να εργαστούν σε ομάδες, χρησιμοποιώντας τις νέες τεχνολογίες.

Ένα δείγμα της εργασίας σε ομάδες στο τμήμα Β1, στο οποίο πραγματοποιήθηκε η δειγματική διδασκαλία.