ΑνακοινώσειςΕθνικά προγράμματαΕκπαιδευτικά προγράμματαΕπισκέψεις/Εκδρομές

Εκπαιδευτική επίσκεψη στις Σέρρες

Την Πέμπτη, 24 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών της Β’ και Γ’ τάξης του σχολείου μας στο 6ο Γυμνάσιο Σερρών. Οι μαθητές συμμετέχουν στο Περιβαλλοντικό πρόγραμμα: “Τα εξάρια της εκπαίδευσης. Μαθαίνω από άλλους και μαζί με άλλους”.

Η επίσκεψη ήταν εξαιρετικά επιτυχημένη, καθώς τα παιδιά των τεσσάρων συνεργαζόμενων σχολείων (6ο Γυμνάσιο Καβάλας, 6ο Γυμνάσιο Σερρών, 6ο Γυμνάσιο Δράμας και 6ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης) γνωρίστηκαν μεταξύ τους, ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και, στη συνέχεια, χωρισμένοι σε μικρές ομάδες, συμμετείχαν στην περιήγηση σε σημαντικά πολιτιστικά σημεία της πόλης, με ξεναγούς μαθητές του 6ου Γυμνασίου Σερρών.

Όλες οι ομάδες συναντήθηκαν στην κεντρική πλατεία και από κει περιδιάβηκαν στο κέντρο της πόλης πριν από την αναχώρηση. Η πρώτη αυτή συνάντηση έκλεισε με την υπόσχεση τα παιδιά να έχουν επαφή στη βάση του Περιβαλλοντικού προγράμματος που υλοποιούν τα τέσσερα σχολεία.

Μπορείτε να δείτε στιγμές από την επίσκεψη στο βίντεο που ακολουθεί.

Τα 6αρια της εκπαίδευσης στις Σέρρες