ΑνακοινώσειςΕξ αποστάσεως εκπαίδευσηΣυνεργασίες σχολείων

Διαδικτυακή ενημέρωση των νέων μαθητών για το Γυμνάσιο

Στο πλαίσιο της μετάβασης των μαθητών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία, την Δευτέρα 31/05 και την Τετάρτη 01/06, δύο διαδικτυακές συναντήσεις με τους μαθητές της ΣΤ τάξης των όμορων Δημοτικών. Κατά την διάρκεια των συναντήσεων έγινε  εικονική ξενάγηση από τους μαθητές της Α τάξης στους χώρους του σχολείου με την προβολή σχετικού βίντεο, το οποίο είχε προετοιμαστεί τις προηγούμενες ημέρες. Επίσης έγινε παρουσίαση με θέμα την λειτουργία του Γυμνασίου αλλά και τις διαφορές του από το Δημοτικό. Στο τέλος, οι μαθητές της ΣΤ τάξης εξέφρασαν επιπλέον απορίες τους και δέχθηκαν τις απαντήσεις από τις συναδέλφους αλλά και τους μαθητές της Α τάξης που ήταν παρόντες στην εκδήλωση.