Εκπαιδευτικά προγράμματαΕνημέρωσηΕυρωπαϊκά προγράμματα

Απονομή Διαπίστευσης Erasmus για την Περίοδο 2024-2027

Με μεγάλη χαρά και υπερηφάνεια ανακοινώνουμε ότι στο σχολείο μας απονεμήθηκε από το Ι.Κ.Υ. η Διαπίστευση Erasmus για την περίοδο 2024-2027, στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης. Αυτή η διάκριση αποτελεί αναγνώριση της αφοσίωσης και της υλοποίησης υψηλής ποιότητας δραστηριοτήτων που επιδεικνύουμε στον τομέα της διεθνούς εκπαίδευσης και της πολυπολιτισμικής ανταλλαγής.

Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι το σχολείο μας απέσπασε εντυπωσιακή βαθμολογία 96/100, η οποία μας κατατάσσει στην πρώτη θέση μεταξύ 360 σχολείων που υπέβαλαν αίτηση για την απόκτηση της διαπίστευσης Erasmus. Αυτή η υψηλή βαθμολογία αποτελεί αναγνώριση της ακαδημαϊκής και οργανωτικής μας αρτιότητας, καθώς και της δέσμευσής μας για συνεχή βελτίωση και ανάπτυξη.

Η διαπίστευση Erasmus ανοίγει νέους ορίζοντες για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς μας, προσφέροντας μοναδικές ευκαιρίες για πολυπολιτισμική εμπειρία και προσωπική ανάπτυξη. Μέσω των προγραμμάτων ανταλλαγής και συνεργασίας με άλλα σχολεία και φορείς στο εξωτερικό, οι μαθητές μας έχουν τη δυνατότητα να εξερευνήσουν νέες κουλτούρες, να ενισχύσουν τις γνώσεις τους και να αναπτύξουν δεξιότητες που θα τους επιτρέψουν να είναι ενεργοί πολίτες του κόσμου.

Εμπνευσμένοι από αυτή την αναγνώριση, δεσμευόμαστε να συνεχίσουμε να προωθούμε την ποιότητα και την καινοτομία στην εκπαίδευση, ενισχύοντας τη διεθνή διάσταση της μάθησης και της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Σύντομα θα είμαστε σε θέση να κοινοποιήσουμε το σχέδιο δράσης για την επόμενη σχολική χρονιά  και να προσκαλέσουμε τις μαθήτριες και τους μαθητές μας για την συμμετοχή τους.

Εκ μέρους της Ομάδας Erasmus