Άλλες εκδηλώσειςΒ τάξηΕκδηλώσεις - Δραστηριότητες

Ολυμπιακοί αγώνες 2024 – Jeux Olympiques

1η δράση – Τηλεδιάσκεψη

2η δράση – Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας

20  μαθητές της Β΄ τάξης γαλλικών από τα τμήματα Β΄1, Β΄2, Β΄3  συμμετείχαν στο φετινό διαγωνισμό γαλλοφωνίας που διοργανώνει το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος και η Γαλλική Πρεσβεία, με θέμα τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς αγώνες ( που θα διεξαχθούν το καλοκαίρι 2024 στη Γαλλία.)

Οι μαθητές μας δημιούργησαν ένα βίντεο όπου παρουσιάζουν από έναν αθλητή ή αθλήτρια των Ολυμπιακών ή Παραολυμπιακών αγώνων, Έλληνα ή Γάλλο, της επιλογής τους, καθώς και τις πρωτότυπες μασκότ που ετοίμασαν για το σκοπό αυτό, το λαγό Αίσωπο και τη χελώνα La Fontaine.

Θέλοντας να συνδέσουμε την Αρχαία Ελλάδα με τη Γαλλία, εμπνευστήκαμε από το μύθο του Αισώπου ( 6ος αιώνας π.Χ.) « Ο λαγός και η χελώνα». Ο μύθος αυτός υπάρχει και στη Γαλλία, από το μιμητή του Αισώπου, το Γάλλο παραμυθά Jean de La Fontaine ( 17oς αιώνας μ. Χ.).Η σύνδεση του μύθου με τον αθλητισμό (αγώνας δρόμου) είναι προφανής, όπως και διαχρονικά

είναι τα διδάγματα για μας: Να μην υποτιμούμε τις ικανότητες των συνανθρώπων μας  και να μην έχουμε υπερβολική σιγουριά πως θα τα καταφέρουμε χωρίς προσπάθεια βασιζόμενοι μόνο στις ικανότητές μας. Όπως και να μην θεωρούμε τίποτα αδύνατο, ακόμα κι’ αν είναι να αναμετρηθούμε με ικανότερους από μας.

Οι μασκότ μας!

Ο κάθε πρωταθλητής που παίρνει μετάλλιο, έχει κάνει αμέτρητες προσπάθειες ώσπου να ανεβεί στο βάθρο. Όμως και μόνο η συμμετοχή σε κάποιο άθλημα δίνει την ικανοποίηση της επίτευξης ενός στόχου.

Επιμέλεια κειμένων: Μερόπη Κουμπή