Άλλες εκδηλώσειςΑνακοινώσεις

Παγκόσμια ημέρα για τα άτομα με αναπηρία

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ευαισθητοποίησης για τα άτομα με αναπηρίες, στις 3 Δεκέμβρη, φέτος στο σχολείο θα ασχοληθούμε με τον κυρίαρχο προβληματισμό : “Ποια είναι η θέση των ατόμων με αναπηρία στην κοινωνία μας σήμερα;”

Με τη βοήθεια της ταινίας “Η οικογένεια Μπελιέ” και με οργανωμένες δραστηριότητες θα προσεγγίσουμε τις απαντήσεις στον κοινό αυτόν προβληματισμό.

Οι δραστηριότητες έχουν οργανωθεί με την εξής σειρά :

στο 1ο μέρος  ατομική δραστηριότητα (φύλλο μαθητή)στο 2ο μέρος   δραστηριότητα τμήματος και στο τέλος η τελική σχολική δραστηριότητα.

Με την ευκαιρία σας υπενθυμίζουμε οτι η ψηφιακή τάξη  της 3ης Δεκέμβρη συνεχίζει να  είναι ανοιχτή  για όλους, μικρούς και μεγάλους εδώ στην σελίδα μας!  Μπορείτε να την επισκέπτεστε όλον τον χρόνο εδώ