Γ τάξηΕκπαιδευτικά προγράμματαΕπισκέψεις/Εκδρομές

Συμμετοχή σε εκπαιδευτικά περιβαλλοντικά προγράμματα του ΚΕΠΕΑ ΦΙΛΙΠΠΩΝ

Την Τετάρτη, 8 Νοεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σε δύο προγράμματα του ΚΕΠΕΑ Φιλίππων με τίτλους “Βότανα και καρποί-ανακαλύπτω την αφθονία” και “Παίζω στη φύση, εξερευνώ το περιβάλλον, ανακαλύπτω το μονοπάτι”. Στο πρώτο πρόγραμμα, οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέπτηκαν αρχικά το ΚΕΠΕΑ Φιλίππων, περπάτησαν στο κυκλικό μοναπάτι πλησίον του ΚΕΠΕΑ, όπου έμαθαν να αναγνωρίζουν και να συλλέγουν καρπούς και βότανα και στη συνέχεια στην κουζίνα του ΚΕΠΕΑ, έσπασαν και καθάρισαν καρύδια και ρόδια, έπλυναν τους καρπούς και τα βότανα, ετοίμασαν και δοκίμασαν σαλάτα με γλιστρίδα, πέστο τσουκνίδας και τσάι από πευκοβελόνες. Στο δεύτερο πρόγραμμα, οι μαθητές και οι μαθήτριες περπάτησαν και έπαιξαν παιχνίδια στο μονοπάτι του οικισμού της Παλιάς Καβάλας. Ήταν ένα διαφορετικό μάθημα, ένα μάθημα σεβασμού της φύσης και των δώρων που αυτή που μας χαρίζει απλόχερα.

Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου: Αλεξάνδρα Γερακίνη, Βασίλης Γεωργιάδης, Μαρία Κοτσίφη, Ερωφίλη Μαυρίδου, Δημήτρης Παντελής, Μυρσίνη Χατζηγιάννη.