Άλλες εκδηλώσειςΔιαγωνισμοί-ΒραβείαΕνημέρωση

Προτάσεις προετοιμασίας

Αγαπητές μαθήτριες και αγαπητοί μαθητές,

Το  Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023 διεξάγεται ο 84ος Μαθηματικός διαγωνισμός του Θαλή.

Για την καλύτερη υποστήριξη  όλων των συμμετεχόντων μαθητών και μαθητριών της Β και Γ τάξης, προτείνουμε

την μελέτη σε θέματα και λύσεις των προηγούμενων διαγωνισμών, που μπορείτε να βρείτε

στον παρακάτω σύνδεσμο. Θέματα και Λύσεις Μαθηματικών Διαγωνισμών Ε.Μ.Ε. (ma8imatikos.gr)

καθώς και στις προτάσεις της μαθηματικής εταιρείας για το Γυμνάσιο teoria_arithon_gym.pdf (hms.gr)

και 1 (hms.gr)

Υπενθυμίζουμε ότι η ύλη του διαγωνισμού είναι η διδακτέα ύλη των προηγούμενων τάξεων.

Επίσης για τυχόν απορίες και περισσότερες διευκρινήσεις θα είμαστε με χαρά  διαθέσιμοι

επιπλέον των ωρών διδασκαλίας σύμφωνα με το εξής πρόγραμμα:

κος Αγγέλου,  Πέμπτη 2/11 3η και 4η ώρα (γραφείο υποδιευθυντή)

κος Θασίτης ,Παρασκευή 3/11 2η ώρα (γραφείο υποδιευθυντή)

κα Μιχαηλίδου,  Παρασκευή 3/11 3η και 4η ώρα (γραφείο υποδιευθυντή)

κα Ξουβερούδη,  Πέμπτη 2/11 1η ώρα και Παρασκευή 3/11 1η ώρα  (αίθουσα Μαθηματικών ΤΕ ισόγειο).

Σας ευχόμαστε καλή προετοιμασία,

οι μαθηματικοί του σχολείου.