Άλλες εκδηλώσειςΑνακοινώσειςΕνημέρωση

Συγκέντρωση ειδών διατροφής για «Το Χαμόγελο του Παιδιού»

1. Το σχολείο μας,  όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, ενόψει της Πασχαλινής περιόδου, επιθυμεί να συγκεντρώσει τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για τον Εθελοντικό Οργανισμό για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού». Η προσπάθειά μας γίνεται  για να συνδράμουμε στην κάλυψη των αναγκών τόσο των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια του Συλλόγου, όσο και των παιδιών και των οικογενειών που λαμβάνουν υποστηρικτικές υπηρεσίες μέσω των Κέντρων Στήριξης Παιδιού & Οικογένειας, λόγω των σοβαρών προβλημάτων διαβίωσης που αντιμετωπίζουν.

Η συγκέντρωση των τροφίμων και των ειδών πρώτης ανάγκης θα πραγματοποιηθεί έως τις 19-04-2024, στο χώρο του σχολείου.

Προτρέπουμε όλους τους μαθητές μας και τις οικογένειες τους, που επιθυμούν, να συμμετέχουν στη δράση αυτή, αναδεικνύοντας την κοινωνική ευαισθησία και την έννοια της προσφοράς, αλλά και δημιουργώντας παράλληλα συνθήκες αισιοδοξίας στο σχολικό περιβάλλον.

Για την διευκόλυνση σας, παραθέτουμε ενδεικτική λίστα προϊόντων:

• Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, ζυμαρικά, λάδι, ρύζι, όσπρια, αλεύρι, ζάχαρη,σάλτσα ντομάτας, κακάο, μπισκότα, κρουασάν, δημητριακά, φρυγανιές, μέλι, μαρμελάδα,μερέντα, χυμοί, αλάτι, ξύδι, μπαχαρικά, βρεφικές κρέμες και βρεφικά γάλατα Νο 1 & 2,συσκευασμένα Πασχαλινά κουλουράκια.
  • Είδη βρεφικής φροντίδας: πάνες Νο 4-5-6, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα.
  • Είδη προσωπικής φροντίδας: σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες, κλπ.
  • Είδη υγιεινής και οικιακής χρήσης: καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, μαλακτικά ρούχων, απορρυπαντικά πλυντηρίου, χλωρίνη, χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες, σακούλες απορριμμάτων, διαφανής μεμβράνη, λαδόκολλα, γάντια μιας χρήσης.