ΑνακοινώσειςΕθνικά προγράμματαΕκπαιδευτικά προγράμματα

Συμμετοχή του 6ου Γυμνασίου Καβάλας στο Πρόγραμμα Educardia το σχολικό έτος 2023-24

Το 6ο Γυμνάσιο Καβάλας θα συμμετάσχει στο Πρόγραμμα Educardia, για το σχολικό έτος 202324. Το EduCardia στοχεύει στην ανάπτυξη ενός εργαλείου αξιολόγησης και βελτίωσης των κοινωνικο-συναισθηματικών δεξιοτήτων των μαθητών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Συγκεκριμένα, περιλαμβάνει την ανάπτυξη υλικού για Κοινωνική και Συναισθηματική Μάθηση (ΚΣΜ) καθώς και την ανάπτυξη διαδικτυακού εργαλείου (λογισμικού) το οποίο θα επιτρέψει στους εκπαιδευτικούς να εφαρμόζουν αποτελεσματικά τις διαδικασίες αξιολόγησης στις τάξεις τους και ταυτόχρονα να παρακολουθούν την εξέλιξη των κοινωνικοσυναισθηματικών δεξιοτήτων των μαθητών. Το EduCardia βασίζεται σε ένα υπάρχον μοντέλο Συναισθηματικής Νοημοσύνης (ΣΝ) ανοιχτής πρόσβαση, γνωστό ως EmoSocio.