Άλλες εκδηλώσειςΑνακοινώσειςΕνημέρωσηΣύλλογος γονέων και κηδεμόνων

Ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων

Την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2023 έγινε η πρώτη συνάντηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας με τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας. Η συνάντηση είχε ενημερωτικό χαρακτήρα και έγινε παρουσία του συμβούλου Παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου μας, κου Ε.Κουσλόγλου, ο οποίος απηύθυνε έναν  ζωντανό και άμεσο χαιρετισμό, τιμώντας την εκδήλωση.

Η ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων ξεκίνησε από τον διευθυντή του σχολείου, κο Σκούρτα, ο οποίος  παρουσίασε λειτουργικά αλλά και παιδαγωγικά θέματα, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην αξία της συνεργασίας των γονέων και κηδεμόνων με τους εκπαιδευτικούς. Ανακοινώθηκαν επίσης τα εκπαιδευτικά προγράμματα που θα διοργανώσει το σχολείο για τους γονείς, όπως το πρόγραμμα συμβουλευτικής γονέων σε συνεργασία με τον ΟΚΑΝΑ. αλλά και το πρόγραμμα που αφορά την σχέση των παιδιών με το διαδίκτυο σε συνεργασία με το ΔΙΠΑΕ και την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος Θεσσαλονίκης.

Στην συνέχεια, αφού έγινε η παρουσίαση των εκπαιδευτικών του σχολείου, τον λόγο πήραν οι δύο σύμβουλοι σχολικής ζωής. Η κα Κουμπή και η κα Σταυρακάρα, ενημέρωσαν τους γονείς για τον ρόλο τους και τις ενέργειες που μπορούν να γίνουν σε συνεργασία με τους γονείς, για να υπάρχει αποτελεσματική διαχείριση των ζητημάτων που απασχολούν τους έφηβους μαθητές μας.

Έπειτα ακολούθησε από την κα Μαυρίδου η παρουσίαση της ψηφιακής βιβλιοθήκης του σχολείου μας και η  ανακοίνωση για  την έναρξη της λειτουργίας της.  Η ψηφιακή βιβλιοθήκη περιέχει πλέον 630 τίτλους και συνεχώς εμπλουτίζεται από τις υπεύθυνες καθηγήτριες, κα Μαυρίδου και κα Χατζηγιάννη.  Η εγγραφή των μελών και η σύνδεση με την βιβλιοθήκη μπορεί  να γίνεται από την ιστοσελίδα του σχολείου μας, μέσω της αντίστοιχης επιλογής στην αρχική σελίδα.

Στο τέλος, έγινε ενημέρωση για την λειτουργία του Τμήματος Ένταξης  και της  Επιτροπής Διεπιστημονικής Υποστήριξης, από την φιλόλογο του Τ.Ε. κα Κατσαβού.  Όλες οι σχετικές πληροφορίες βρίσκονται αναρτημένες στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Κλείνοντας την συνάντηση, όλοι οι εκπαιδευτικοί παροτρύναμε τους γονείς να κρατήσουμε ανοιχτή την επικοινωνία για οποιοδήποτε θέμα τους απασχολεί σε σχέση με τα παιδιά τους και “παιδιά” μας.