Εκπαιδευτικά προγράμματαΕνημέρωσηΣυνεργασίες σχολείων

Πολιτιστικά-περιβαλλοντικά προγράμματα 2022- 2023

Στην Α΄ Γυμνασίου πραγματοποιείται πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο: «Φωτογραφίζω, μαθαίνω και προβάλλω την πόλη μου», σε συνεργασία με το 4ο Γυμνάσιο Κέρκυρας. Το πρόγραμμα εντάσσεται τη θεματολογία: Πολιτιστική κληρονομιά-τοπική ιστορία-ιστορία και πολιτισμό.

Με τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα, τα παιδιά θα γνωρίσουν και θα προβάλλουν τα πολιτιστικά στοιχεία της πόλης, θα αποκτήσουν ικανότητα συνεργασίας μέσα στις ομάδες εργασίας, θα συνδέσουν τη σχολική με την ευρύτερη κοινότητα και τις ποικίλες εικόνες της πραγματικότητας και θα αντλήσουν έμπνευση για να εκφραστούν δημιουργικά με αφορμή την τέχνη της φωτογραφίας και τον πολιτισμό. Υπεύθυνοι καθηγητές: Σπυρίδων Μπαλουκίδης, Χριστίνα Βαμβούρη, Μυρσίνη Χατζηγιάννη.

Στη Β΄ και στη Γ΄ Γυμνασίου υλοποιείται περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο: «Τα εξάρια της εκπαίδευσης: Μαθαίνω από άλλους και μαζί με άλλους», σε συνεργασία με το 6ο Γυμνάσιο Δράμας, το 6ο Γυμνάσιο Σερρών και το 6ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης:

Το πρόγραμμα εντάσσεται στη θεματολογία: Φωτογραφία, Κινηματογράφος, κινούμενη εικόνα πολιτιστική κληρονομιά-τοπική ιστορία-ιστορία και πολιτισμός. Με τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα, τα παιδιά θα εξοικειωθούν στην ανταλλαγή καλών πρακτικών και σχολικής κουλτούρας, στην ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού και στη συνεργασία με μαθητές από σχολεία άλλων περιοχών.

Υπεύθυνοι καθηγητές για το πρόγραμμα της Β΄ τάξης: : Χριστίνα Βαμβούρη, Παναγιώτα Σταυρακάρα, Αναστάσιος Λεόνογλου.

Υπεύθυνοι καθηγητές για το πρόγραμμα της Γ΄ τάξης: Βασίλειος Γεωργιάδης, Ελένη Κατσαβού, Μυρσίνη Χατζηγιάννη

Οι συναντήσεις πραγματοποιούνται Παρασκευή μετά το πέρας της λειτουργίας του σχολείου.