ΑνακοινώσειςΑσύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευσηΕξ αποστάσεως εκπαίδευσηΜαθητικές εργασίες 2020-2021Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Κόμικς με θέμα την οικογένεια από τους μαθητές του Β3 και Β4

Στη 2η ενότητα της Νεοελληνικής Γλώσσας Β’ Γυμνασίου, εφαρμόσαμε το σενάριο του Ελευθέριου Βεκρή “Η οικογένεια με τη γλώσσα των κόμικς” που βρίσκεται αναρτημένο στον ιστοχώρο του Πρωτέα. Ξεκινήσαμε με συνεργατικές δραστηριότητες και δημοσκοπήσεις στο Nearpod και διαβάσαμε το κείμενο “Περίεργα πλάσματα οι μαμάδες”. Στη συνέχεια είδαμε κόμικς από τη Μαφάλντα και τις Χαμηλές πτήσεις του Αρκά και μιλήσαμε για τα χαρακτηριστικά των κόμικς. Στη σύγχρονη δουλέψαμε σε ομάδες και προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε τα πρώτα μας κόμικς με το πρόγραμμα storyboardthat. Όλοι οι μαθητές είχαν εγγραφεί στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του storyboardthat που παρέχεται δωρεάν για λίγες ημέρες. Κάποιοι μαθητές προτίμησαν να δημιουργήσουν τους δικούς τους λογαριασμούς. Αφού εργαστήκαμε σε ομάδες και όλοι οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με το πρόγραμμα και τον τρόπο δημιουργίας των κόμικς, ως ατομική εργασία ανατέθηκε στους μαθητές να δημιουργήσουν το δικό τους κόμικ με θέμα την οικογένεια. Χρειαστήκαμε 5 ώρες σύγχρονης διδασκαλίας και στήριξη από την ασύχγρονη για να ολοκληρώσουμε τη διαδικασία.