25η Μαρτίου

Γιορτή 25ης Μαρτίου 2024

Στο πλαίσιο της γιορτής για την 25η Μαρτίου προβλήθηκε ένα βίντεο στο οποίο περιγράφεται η έναρξη της  επανάστασης των Ελλήνων κατά των Τούρκων, το 1821,  για την απόκτηση της ελευθερίας τους.
Παρουσιάστηκαν οι βασικοί πρωταγωνιστές και οι σημαντικότερες μάχες που με την επιτυχή έκβασή τους καθόρισαν την τύχη της επανάστασης. Επισημάνθηκε, επίσης, η παρέμβαση των Μεγάλων Δυνάμεων και  ο ρόλοςτους στην ίδρυση ανεξάρτητου ελληνικού κράτους το 1830.

Στη δημιουργία του βίντεο συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Β τάξης, με την επιμέλεια των υπεύθυνων καθηγητριών, κας Λ.Φλούρου,  κας Ε.Δημογέροντα και την τεχνική υποστήριξη από τον υποδιευθυντή,  κο Γ. Αγγέλου. Το βίντεο βρίσκεται στο αρχείο του σχολείου.