ΑνακοινώσειςΔιαγωνισμοί-Βραβεία

Πρώτο φεστιβάλ μαθητικών ταινιών μικρού μήκους και ντοκιμαντέρ

Στις 16 και 17 Απριλίου 2022 πραγματοποιήθηκε στον χώρο της Παλιάς Μουσικής το πρώτο φεστιβάλ μαθητικών ταινιών μικρού μήκους και ντοκιμαντέρ με πρωτοβουλία του Πολιτιστικού Συλλόγου Παναγίας «Το Κάστρο». Ο πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Φώτης Λαζαρίδης παρουσίασε το βράδυ του Σαββάτου 16 Απριλίου 2022 το Φεστιβάλ, με τη συμμετοχή των Γυμνασίων και των Λυκείων της Περιφερειακής Ενότητας Καβάλας.

Το σχολείο μας συμμετείχε στην κατηγορία ντοκιμαντέρ με τις ταινίες  “Παιδόπολη Καβάλας: παιδιά στη σκιά τη Κατοχής και του Εμφυλίου” και “Ταξιδεύοντας με την έβδομη τέχνη στην Καβάλα του χθες” που δημιουργήθηκαν τα σχολικά έτη 2018-2019 και 2019-2020 αντίστοιχα και έχουν  ήδη αποσπάσει βραβεία σε πανελλήνιους διαγωνισμούς. Στην ίδια κατηγορία συμμετείχαν το 1ο Γυμνάσιο Καβάλας και το Γυμνάσιο Ποδοχωρίου.

Το ντοκιμαντέρ “Παιδόπολη Καβάλας: παιδιά στη σκιά τη Κατοχής και του Εμφυλίου” απέσπασε το πρώτο βραβείο, αφού συγκέντρωσε τις περισσότερες θετικές ψήφους της κριτικής επιτροπής!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια τους!

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Αλεξάνδρα Γερακίνη

Η κριτική επιτροπή του φεστιβάλ

• Θοδωρής Γκόνης – Ποιητής, στιχουργός, ηθοποιός
  • Αργύρης Μπακιρτζής – αρχιτέκτονας, τραγουδιστής, ηθοποιός