Ευρωπαϊκά προγράμματα

Erasmus projects 2020-2021

Την τρέχουσα σχολική χρονιά (2020-2021) παρά τις ιδιαίτερες συνθήκες της πανδημίας, το σχολείο μας συνεχίζει να συμμετέχει ως εταίρος σε  έργα Erasmus+, δράση ΚΑ2 με τίτλους 1) Skilling me softly:  soft skills for an integral education με θέμα την καλλιέργεια των ήπιων δεξιοτήτων όπως η  συνεργασία, η συναισθηματική νοημοσύνη, η αυτεπίγνωση και η διαχείριση άγχους, 2)Heritage, support for discovering innovative teaching methods with students με θέμα την πολιτιστική κληρονομιά ως κίνητρο για την εφαρμογή καινοτόμων παιδαγωγικών μεθόδων και 3)  Tomorrowsjobs: think about your future με θέμα τον επαγγελματικό προσανατολισμό. Στο πρώτο πρόγραμμα συμμετέχουν σχολεία από την Ελλάδα, την Ισπανία, τη Νορβηγία και την Πολωνία, στο δεύτερο πρόγραμμα συμμετέχουν σχολεία από την Ελλάδα, την Ισπανία, τη Γαλλία και τη γαλλική αποικία των νήσων Reunion και στο τρίτο πρόγραμμα συμμετέχουν σχολεία από την Ελλάδα, Πορτογαλία, Ολλανδία, Ρουμανία και Γαλλία.

Σύντομα θα ανακοινωθούν στους μαθητές τα νέα δεδομένα των προγραμμάτων.