Προσβασιμότητα στους χώρους του σχολείου

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑΣ

Το σχολείο αποτελείται από διάφορα κτίρια περιμετρικά στην αυλή, η οποία διαθέτει 3 εισόδους και είναι όλες προσβάσιμες από την οδό Ιοκάστης (ο δρόμος για το Νοσοκομείο). Καθημερινά χρησιμοποιούνται οι δύο είσοδοι. Για τους πεζούς (κυρίως μαθητές) η νότια είσοδος, δίπλα στη στάση του λεωφορείου και για τα αυτοκίνητα η βόρεια είσοδος, που οδηγεί στον χώρο στάθμευσης πίσω από το κεντρικό κτίριο.

ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ

Για το κεντρικό διώροφο κτίριο υπάρχει πρόσβαση στο ισόγειο με ράμπα από  τις δύο εισόδους του (την δυτική και τη νότια) αλλά όχι από την τρίτη, την ανατολική. Ο 1ος όροφος δεν είναι  ακόμα προσβάσιμος σε άτομα με κινητική αναπηρία, καθώς δεν λειτουργεί ο ανελκυστήρας. Για τα σπιτάκια που βρίσκονται στην αυλή, πρόσβαση με ράμπα υπάρχει στα εξής : στην αίθουσα πληροφορικής, στην αίθουσα γαλλικών, στην αίθουσα τεχνολογίας, στην αίθουσα προβολών – ERASMUS, στην  1η αίθουσα του Τμ.ένταξης, στο κυλικείο και στο νοτιότερο σπιτάκι. Επίσης, το Γυμναστήριο  είναι προσβάσιμο .  Τέλος, το σχολείο διαθέτει τουαλέτα με πρόσβαση σε ΑμεΑ  δίπλα στην ανατολική ισόγεια έξοδο του κεντρικού διώροφου κτιρίου. Σε περίπτωση επίσκεψης σας στο σχολείο μας ενημερώστε μας τηλεφωνικά, αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες για την πρόσβασή  σας.