ΑνακοινώσειςΕκδηλώσεις - Δραστηριότητες

Πανελλήνια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού

Το σχολείο μας, με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας και Εκφοβισμού, στις 6 Μάρτη, πραγματοποίησε ποικιλία δράσεων, στην προσπάθεια της ενημέρωσης-ευαισθητοποίησης και πρόληψης του φαινομένου.

Συμπληρώθηκε από όλους τους μαθητές του σχολείου μας ερωτηματολόγιο για την διερεύνηση του φαινομένου, τα αποτελέσματα του οποίου παρουσιάστηκαν, την τελευταία βδομάδα στο πλαίσιο των δράσεων που υλοποιήθηκαν.
Οι μαθητές της Α’ τάξης σχεδίασαν comics με θέμα τον διαδικτυακό εκφοβισμό, τα οποία εκτίθενται στον πίνακα ανακοινώσεων, στο ισόγειο του σχολείου.
Οι μαθητές της Γ’ τάξης, δημιούργησαν αφίσες με συνθήματα για  τις διακρίσεις στο σχολείο και την κοινωνία γενικότερα. Τα έργα των παιδιών εκτίθενται επίσης στο ισόγειο του σχολείου. Ταυτόχρονα, όλοι οι μαθητές της Γ’ τάξης, ενημερώθηκαν διαδικτυακά από τον ψυχολόγο  του “Χαμόγελο του παιδιού” κ. Σωζόπουλο Χρήστο, με θέμα: “Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμός”. Η λήξη των δράσεων κορυφώθηκε την Παρασκευή 4 Μαρτίου με συνθήματα, που σχημάτισαν οι μαθητές της Γ’ τάξης στην αυλή του σχολείου:
“ΟΧΙ ΒΙΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ”  και “ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ”.