foto1
Καλώς ορίσατε στον δικτυακό τόπο του 6ου Γυμνασίου Καβάλας. Σκοπός της ιστοσελίδας είναι η ενημέρωση όλων των μελών της σχολικής μας κοινότητας,η προβολή των δραστηριοτήτων του σχολείου μας και το άνοιγμα της σχολικής μονάδας στον έξω κόσμο με το βλέμμα πάντα στραμμένο στην αναβάθμιση του εκπαιδευτικού και διδακτικού μας έργου.

6ο Γυμνάσιο Καβάλας

Χώρος μάθησης, έμπνευσης και δημιουργίας

Μαθητικές εργασίες

Επισκέψεις-Εκδρομές

Εκπαιδευτικό υλικό

Διαγωνισμοί-Βραβεία

Συνδεδεμένοι χρήστες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 7 επισκέπτες και κανένα μέλος

Στατιστικά

Επισκέπτες
Άρθρα
Εμφανίσεις Άρθρων

Γνωμικά

Το κανάλι μας στο you tube

Μαθητικό ραδιόφωνο

• Τελευταία ενημέρωσηΣάββατο 01 Ιούλιος 2017, 19:57:51.

Μια ακόμα σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της.... kalo-kalokairi-2016

Αγαπητοί συνάδελφοι, αγαπητοί μαθητές, αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

με την ευκαιρία της λήξης της σχολικής χρονιάς 2016-2017 θέλω να επικοινωνήσω μαζί σας και να θυμηθούμε μερικά πράγματα από τη χρονιά που πέρασε.

Ας ξεκινήσουμε από τις ώρες διδασκαλίας όπου καθηγητές και μαθητές δώσαμε τον καλύτερο εαυτό μας και βγήκαμε όλοι πλουσιότεροι σε γνώσεις, απόψεις αλλά και γιατί όχι... σε απορίες που μας προκαλούν να τις λύσουμε τις επόμενες σχολικές χρονιές.

Υλοποιήσαμε ποικίλα εκπαιδευτικά προγράμματα που τελείωσαν με αξέχαστες εκπαιδευτικές επισκέψεις στη Βουλή των Ελλήνων, στο Αρχαίο Θέατρο των Φιλίππων, στο Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης, στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Παρανεστίου-Φιλίππων-Νέστου αλλά και πιο μακριά στη Νάουσα, στη Βέροια, στα Τρίκαλα, στο Μόναχο και στη Νυρεμβέργη.Πόσες αξέχαστες εμπειρίες, εικόνες, συναισθήματα! kalokairi-700x336

Διοργανώσαμε τη χριστουγεννιάτικη αγορά στο κέντρο της πόλης και εκτυπώσαμε τα ημερολόγια του 2017 για να συγκεντρώσουμε χρήματα και να εξοπλίσουμε τελικά το σχολείο με υπολογιστές, βιντεοπροβολείς και άλλο εξοπλισμό που τόσο έχει ανάγκη!

Συμμετείχαμε σε πάρα πολλές αθλητικές διοργανώσεις, σε διαγωνισμούς ορθογραφίας,πειραμάτων φυσικής και κερδίσαμε τα πρώτα βραβεία!

Βάλαμε την ανακύκλωση στο σχολείο μας: μπαταρίες, τηγανέλαια, συσκευασίες χάρτινες και άλλες συγκεντρώνονταν και ανακυκλώνονταν. Πόση ήταν η συγκίνηση όλων μας όταν ήρθε στο σχολείο μας το Δ.Σ του Συλλόγου ΑΜΕΑ Καβάλας και παραδόσαμε ένα πολύ μεγάλο αριθμό πλαστικών καπακιών για να γίνουν αναπηρικό αμαξίδιο!

Ενημερωθήκαμε από το "Χαμόγελο του παιδιού" για τις δράσεις της οργάνωσης και από ειδικούς για το ασφαλές διαδίκτυο, το κάπνισμα, τα ναρκωτικά, την υγιεινή διατροφή, τα ατυχήματα και τόσα άλλα!

Διοργανώσαμε εκδηλώσεις για το Ολοκαύτωμα, τη Γενοκτονία των Ποντίων που μας κέντρισαν τη μνήμη και την καρδιά.

Η σχολική χρονιά τελείωσε με την όμορφη εκδρομή μας στην πόλη της Κομοτηνής.

.Πόσα πολλά αλήθεια καταφέραμε να κάνουμε τη χρονιά που πέρασε! Για όλα αυτά συνεργαστήκαμε όλοι: μαθητές, καθηγητές, γονείς και κηδεμόνες.

Αυτό όμως που κυρίως καταφέραμε είναι ότι ζήσαμε σε ένα σχολικό περιβάλλον ελεύθερο, δημοκρατικό, ζωντανό, ανοιχτό στην κοινωνία, καινοτόμο και δημιουργικό. Θέλω να πιστεύω ότι βιώσαμε την αγάπη, την κατανόηση, το πραγματικό ενδιαφέρον του ανθρώπου για τον άνθρωπο, χαρήκαμε για τις επιτυχίες μας αλλά και στενοχωρηθήκαμε για τα λάθη και τις αποτυχίες μας. Γιατί υπήρξαν και οι δύσκολες στιγμές της ανυπακοής, των διαπληκτισμών, των μικρών ευτυχώς καταστροφών που όμωςακολουθήθηκαν από τη συγνώμη, τη μεταμέλεια, την αποκατάσταση της ζημιάς και μαζί της αγαπησιάρικης σχέσης μεταξύ μας.

Εύχομαι από την καρδιά μου και το ελπίζω η νέα σχολική χρονιά να είναι ακόμα πιο δημιουργική, γεμάτη συντροφικότητα, αλληλεγγύη και αγάπη.

Καλό καλοκαίρι!

Η Διευθύντρια